Wykład „Archeologiczny wehikuł czasu”

Wykład „Archeologiczny wehikuł czasu”

29 listopada 2016 r. godz. 13.00-14.00

Muzeum UJ – Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15, Sala im. M. Bobrzyńskiego

Prowadzenie:  prof. dr hab. Jan Chochorowski, Instytut Archeologii UJ

Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ serdecznie zaprasza na kolejny w tym roku akademickim wykład „Archeologiczny wehikuł czasu”.

 

Archeolog, chcąc poznać odległą przeszłość, musi uruchomić swoisty wehikuł czasu, który przeniesie go w dawno minioną rzeczywistość. Tym wehikułem są wykopaliska, a części składowe jego mechanizmu to znaleziska: rzeczy/przedmioty z kamienia, metalu, drewna, kości, zalegające pod ziemią, czasami pod wodą, pozostawione w ruinach osiedli, złożone obok zmarłych w grobach, ukryte pod kamieniem przed rabusiami czy złożone w ofierze bóstwom. Jakiego paliwa musi użyć archeolog, by uruchomić taki wehikuł i pokonać odległość milionów lat, w których ludzkość nie potrafiła zapisać swoich dziejów, choć mozolnie pokonywała kolejne szczeble rozwoju cywilizacyjnego stopniowo poznając otaczającą przyrodę i ucząc się wykorzystywać jej zasoby? Jak uzyskać informacje od znalezisk archeologicznych – rzeczy, realnych bo materialnych, ale całkowicie niemych świadków przeszłości? Takie paliwo to warsztat naukowy archeologa, i to o nim – a więc o sposobach przywracania pamięci o prehistorycznych przodkach – będzie ten wykład.

Wykład zostanie zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Osoby chętne na wykład prosimy o wcześniejszą REJESTRACJĘ na stronie don.uj.edu.pl lub pod linkiem http://www.dotknijkultury.pl/wydarzenia/wyklady-otwarte?id=72

 

KONKURS

Zachęcamy do udziału w konkursie. Przygotowaliśmy dla Państwa trzy pytania konkursowe:

1. Kto, kiedy i gdzie ogłosił tezę o ewolucyjnym charakterze rozwoju cywilizacyjnego ludzkości, zwaną „systemem trzech epok”?

2. Z jakiego metalu wykonano broń, którą walczyli bohaterowie Homera pod Troją?

3. Gdzie dokumenty sądowe zapisywano na glinianych skorupach?

Klucz do rozwiązania powyższych zagadek znajdziecie Państwo podczas wykładu. Spośród osób, które je rozwikłają rozlosujemy po wykładzie 3 nagrody-niespodzianki. Warunkiem otrzymania nagrody jest poprawne udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Wykłady otwarte są częścią przedsięwzięcia "Dotknij kultury".

 

Data opublikowania: 16.11.2016
Osoba publikująca: Piotr Kołodziejczyk