Witamy

Nasz Instytut to najstarsza uniwersytecka placówka archeologiczna w Polsce. Od 1863 roku nieprzerwanie prowadzi działalność badawczą, dydaktyczną i popularyzatorską. Z jego murów wyszło grono znakomitych i cenionych w świecie badaczy i nauczycieli akademickich. Obecnie instytut prowadzi szereg prac wykopaliskowych w Polsce oraz poza jej granicami i kształci ponad 450 studentów w zakresie archeologii i dziejów cywilizacji starożytnych świata.

Informujemy, że Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zajął pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020 wśród polskich uczelni wyższych, prowadzących studia na kierunku archeologia. Opublikowane zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. "Nasz Ranking kierujemy do maturzystów, którym pomaga w wyborze najlepszego kierunku i uczelni. Jest on także potrzebny polskiemu środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju 'lustrem'. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić" - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy”.

W prestiżowym, międzynarodowym rankingu uczelni Quacquarelli Symmonds World University Ranking (QS) na rok 2020 archeologia na Uniwersytecie Jagiellońskim została sklasyfikowana na miejscach od 101 do 150. W rankingu uwzględniono ponad 4000 uczelni z całego świata. Archeologia jest we wspomnianym rankingu najwyżej sklasyfikowaną dyscypliną spośród wszystkich kierunków wykładanych na Uniwersytecie Jagiellońskim
Zapraszamy do współpracy i śledzenia działalności naszych wykładowców i studentów. Nowoczesna archeologia to nie tylko ważna i fascynująca nauka, ale także wielka przygoda związana z odkrywaniem i przywracaniem światu tego co zapomniane.